İSTEK Okulları istek koleji

Yalova Kolej özel okul istek vakfı okulları

Türkiye'nin en başarılı öğrencileri, İSTEK KOLEJİ, istek Kolej, özel okul. en başarılı eğitim kurumu. Kazananların tam listesi. Burs ve sınav sonuçları.

Aile yaşamının gerçeği olan çatışmalar, ebeveynler ve çocuklar arasında her yaş grubunda farklı durumlarda yaşanır. Çocukların ebeveynlerine en çok gereksinim duydukları anlar; üzgün, kızgın veya korkmuş oldukları anlardır.

Duyguma Bak Davranışımı Anla
konu anlatım videoları, online eğitim, çevirimiçi dersler

Duyguma Bak Davranışımı Anla

Aile yaşamının gerçeği olan çatışmalar, ebeveynler ve çocuklar arasında her yaş grubunda farklı durumlarda yaşanır. Çocukların ebeveynlerine en çok gereksinim duydukları anlar; üzgün, kızgın veya korkmuş oldukları anlardır.

Davranışların ardında yatan bu duyguların ebeveynler tarafından fark edilmesi, anlaşılması ve çocuğun duyguyu adlandırmasını sağlayacak doğru sözcükleri bulmasına yardımcı olunması, hem çatışmaların çözülmesini sağlar hem de çocukların duyguları yönetme becerilerine katkıda bulunur.

Geçmiş kuşaklara göre ebeveynlerin daha çok çalışmaları ve çocuklarına yeterli zaman ayıramamaları, çocukların geniş ailedeki akrabalarından daha uzak yaşamaları, sokakta oynamak yerine televizyon ve bilgisayarda vakit geçirmeleri son 20 yıldır çocukların sosyal – duygusal dünyasında değişimler meydana getirmiştir. Bu değişimler ebeveynleri çocuklarına temel sosyal – duygusal becerileri kazandırabilme adına farklı yöntemler bulmaya zorlamıştır. Duygusal Farkındalığı Olan Ebeveynlik yaklaşımı bu yöntemlerden bir tanesidir.

Bu yaklaşım ebeveynlerin çocukların huzursuz edici duygularını anlayabilmeleri ve baş edebilmeleri, dürtülerini kontrol altına alabilmeleri ve duygudaşlık kurabilmelerini sağlar. Bu yöntemle büyüyen çocuklar Daniel Goleman’ın ifadesiyle duygusal zekâsı yüksek yani duygu hallerini dengeleyebilen, kızdıkları zaman kendilerini sakinleştirebilen, odaklanma konusunda daha başarılı, okulda yüksek performanslı bireylere dönüşürler.

Duygusal farkındalığı olan ebeveynler genel olarak;

Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi birçok nedenden ötürü farklı duygular deneyimler ve bunları çoğunlukla dolaylı yollarla dışa vururlar. Bu nedenle çocukların herhangi bir şeye kızdıklarını veya üzüldüklerini gördüğümüzde asıl yapılması gereken; büyük resme bakıp yaşamında neler olup bittiğini anlamaya çalışmak ve değerlendirme yapmaktır. Duygusal farkındalığı olan ebeveynler, olumsuz duyguları da değerli bulurlar ve çocukların üzgün, kızgın veya korkulu hallerine daha sabırlı yaklaşırlar. Çocuklarına bu duygulara sahip olmanın bir sorun teşkil etmediğini, asıl önemli olanın bu duyguları doğru yollarla ifade etmek ve diğer kişilerin hislerine duyarlı olmak olduğunu, yaptıkları duygusal rehberlik ile gösterirler.

ÖRNEĞİN;
6 yaşındaki bir çocuk, ağabeyinin doğum gününde hediyeleri gördükçe suratını asar, huysuzlaşır ve Haksızlık bu! diye söylenmeye başlar.

Duygusal farkındalığı olan bir ebeveyn böyle bir durumda “Büyükannen sana da bir hediye alsın isterdin, değil mi? Herhalde ağabeyini şu anda biraz kıskanıyorsun (Duyguyu tanıma ve adlandırma). Ben de küçükken Eda halana hediye geldiğinde kıskanırdım (Duygudaşlık). Seni anlıyorum ancak doğum günün olduğunda sana da hediye gelecek (Sakinleştirme).” Şeklinde bir yaklaşımda bulunarak çocuğun sosyal - duygusal gelişimine katkıda bulunur. Böylece çocuk hissettiği duygunun yanlış olmadığını, karşı tarafın kendisini anladığını hisseder.

Daniel Goleman’ın Duygusal Zekâ kitabında dediği gibi Aile yaşamı, duygusal öğrenimdeki ilkokulumuzdur. Bu okulda Duygusal Farkındalığı Olan Ebeveynler olabilmek için;

Kaynakça: • John Gottman, (2020), Duygusal Zekâsı Yüksek Çocuklar Yetiştirmek. • Daniel Goleman, (2015), Duygusal Zekâ. • Doç. Dr. Nalan Kuru, (2020), Duygusal Koçluk eğitimi.

Görseller
Video Blog
Diğer başlıklar Önerilen başlıklar
Bilişim PARK © 2023
İSTEK Okulları istekyalova.com
6A sınıfı öğrencilerimiz Fen Bilimleri dersinde.
Üniversite Hazırlık
En başarılı lise
Lise hazırlık
Anadolu Fen Liseleri
LGS YGS TEOG
Neva Pharse + auto keywords oracle data source +

E-ödev Eodev Giriş Yapamadığımız sorular için uygulama ücretsiz Eodev indir Eodev ilkokul eodev.com türkçe Eodev indir ücretsiz eodev 5. sınıf istek.k12.tr üçboyut özel eğitim kadromuz rife kaya 4 66.6 % mentor öğretmenlik 1 16.6 % dış bağlantılar mail yagmur azaklı öğretmen 1 50 % çisem istekobs 4 44.4 % http //www.istekyalova.com/detay5813 2 22.2 % yalova yagmur azaklı 1 11.1 % http //www.istekyalova.com/detay2507 1 11.1 % istek okulları yalova din kültürü K12 Giriş K12net -K12 mos GEN k12 K12 Çözüm K12 Sınav Denizatı k12 K12 indir Akbim Öğrenci Girişi Akbim SINAV SONUÇLARI Obs final akbim Akbim OBS Bilnet akbim Final akbim Akbim destek Limit akbim E-Okul VBS E-Okul MEB e-okul lgs e-okul giriş öğrenci girişi 2021 e-okul öğrenci girişi karne E-Okul VBS giriş E-Okul Veli e-okul karne 2021

Bedrettin Dalan, istek vakfı, Mesut Acar, özel okul harçları. burs veren okullar. eğitim ücretleri. yıllık ne kadar. özel okullar kaç para? özel okul fiyatları. konu anlatımı sunum ders ödev + İSTEK Yalova Ayın evreleri, fen bilimleri deneyleri, ders anlatımı, konular, ödev, soru ve cevaplar, cevap anahtarı, kazananların tam listesi, pascal, parabol, einstein, toefl, bbc, cambridge, stanford, yale, preston, mit, new york, boston TRset sondaj sonu bugüne kadar Türkiye birincisi olan öğrenciler. En çok üniversite kazandıran şehir. Okuma oranı en yüksek kent. Özel okul ücretleri. Fiyat listesi. Yemek listeleri. Başarılı öğrenciler. Öğretmen ilanları. İş başvurusu. İnsan kaynakları. Maaşlar kampüs adresleri. hangi şehirde İSTEK istek ISTEK ıstek hangi okullar var.
Yalova'nın En Başarılı Okulu
Yalova'nın en başarılı koleji