Etkili Bir Uzaktan Eğitim İçin Neler Yapılmalıdır ?

Sevgili öğrencilerimiz, uzaktan eğitim sürecinde akademik kadro ve teknik alt yapı ne kadar iyi olursa olsun tek başına yeterli olmayacaktır.

İSTEK Okulları YALOVA 0226 811 58 28

İSTEK Okulları istekyalova.com

Etkili Bir Uzaktan Eğitim İçin Neler Yapılmalıdır ?

Sevgili öğrencilerimiz, uzaktan eğitim sürecinde akademik kadro ve teknik alt yapı ne kadar iyi olursa olsun tek başına yeterli olmayacaktır.

Evde ailenin desteği, takibi ve öğrencinin sorumluluklarını yerine getirmesi doğrultusunda ancak etkili bir uzaktan eğitim süreci gerçekleşebilir.

Burada sizlere de önemli bir görev düşüyor gününüzü en iyi şekilde planlamak “SINIFIM ODAM, EKRANIM SINIF TAHTASI” düşüncesiyle hareket ederek okulda uymanız gereken kurallar ne ise aynı şekilde davranmalısınız.

Evet, haklısınız bu çok kolay bir durum değil, ancak kaldığımız yerden başlayarak tekrar aynı çatı altında oluncaya kadar koşulların gerektirdiği şekilde davranmamız gerekmekte, bu durumu yaşayanın tek siz olmadığınızı, uzun ama geçici bir süreç olduğunu lütfen aklınızdan çıkarmayın.

İstatistikler, salgının yayıldığı ülkelerdeki öğrenci sayısının dünyadaki toplam öğrenci sayısının %87'sine karşılık geldiğini ve bu rakamın 1.5 milyarın üzerinde olduğunu göstermektedir.online eğitim

DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

Derslere Katılım,
Okulda bir derse girip, diğer derse girmeme gibi bir seçeneğiniz olmuyordu, aynı şekilde uzaktan eğitimde de her dersi sizler için hazırlanan akademik programı ciddiyetle takip ederek, verilen tekrar ve test çalışmalarını zamanında yapmalısınız.

Çalışma masasının konumu
Dikkatinizi dağıtacak şekilde pencere önünde, cam kenarında, manzaraya karşı değil mümkünse duvara karşı konumlandırmalısınız.

Ders esnasında
Bir şey yiyip içmemeli, sadece su bulundurmalısınız.

Masa düzeni
Sadece ilgili dersin kitabı defterini ve gerekliyse sözlük, cetvel, harita gibi dersle ilgili materyalleri bulundurmalısınız.

Işıklandırma
İyi bir ışıklandırma göz yorgunluğunu önleyecektir, mümkünse gün ışığını alacak şekilde planlamalısınız.

Sesler
Çevredeki dış seslerden etkilenmemek ve dersi daha iyi takip edebilmek için kulaklık kullanmalısınız.

Duruş bozukluğunu önlemek
Oturduğunuz sandalyenin mümkün olduğu kadar ergonomik, bilgisayarın göz hizasında olması yorgunluğu engelleyecektir.

Derse odaklanmak için
Yatarak ya da uzanarak değil masa ve koltukta derse katılmalısınız.

Ders araları
Derse olan ilginizi kaybetmemek için tuvalet ve yemek ihtiyaçlarını ders aralarında karşılamalısınız.
Ders esnasında oyun oynamak, arkadaşlarla telefonda mesajlaşmak, dikkati ve dersin takibini engelleyeceğinden derslerin bitiminde gün sonunda sınırlı sürede (en fazla bir saat) zaman ayırmalısınız.

Kameraların açık tutulması
Derste daha aktif ve konsantre olmanızı sağlayacaktır.

Derse katılım
Söz alarak konuşmalı ve söz alan arkadaşın sözünü bölmemelisiniz.

uzaktan eğitimYardım almak
Velilerimizden konularla ilgili cevap beklememeli, uygun bir zamanda öğretmeninize sormalısınız. Anlaşılmadan geçen konular bir sonraki konu ile ilgili bağlantı kurmanıza engel olacaktır.

Bilmiyorum diyebilmek
Söz hakkı verildiğinde yanıtı bilmiyorsanız bunu rahatlıkla öğretmeninize söyleyerek destek isteyebilirsiniz.

Arka plan
Dikkat dağıtıcı bir arka plan hem öğretmeninizin hem de arkadaşlarınızın konsantrasyonunu etkileyecektir.

Teknolojik aletlere ayrılan zaman
Uzun yaz tatilinde çevrim içi oyunlar ve sosyal medya uygulamalarında olması gerekenden fazla zaman geçirmiş olabilirsiniz, aynı şekilde ekranla (tv, tablet, bilgisayar) bu alışkanlığı sürdürmeniz durumunda dersleriniz için bulunduğunuz ekranla ilişkiniz de eklenince göz, zihin ve bedensel olarak yorgunluk ve dikkat sürenizin azalacağını lütfen unutmayınız.
Dersler bitene kadar telefon, tablet vb. her türlü ekrandan uzak durmalısınız, aralarda hafif egzersiz yapabilir, temiz hava almak için balkona ya da kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Ders aralarını verimli geçirmek
Evde olan kişilerle sohbet edebilir ya da hobilerinizle ilgilenebilirsiniz.
Bir sonraki dersin hazırlığını yapabilirsiniz.
Yemek, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.
Ancak bu şekilde gözleriniz, zihniniz ve bedeniniz dinlenerek bir sonraki derse daha aktif katılabilirsiniz.

Sınıfımız odamız
Bulunduğunuz odayı evcil hayvanlarınız, kardeşleriniz gibi dikkati dağıtacak unsurlardan mümkün olduğunca uzak tutmalısınız.

Öğretmenlerle İletişim
Sadece fiziksel mekân olarak uzak olduğunuzu, tüm öğretmenlerin sizlerin yanında ve ulaşmak istediğiniz her konuda ulaşılabilir olduklarını lütfen unutmayın.

Video bağlantısı
Doküman
auto keywords oracle data source Kolej, özel okul, kıyafet, servis ücretleri. Kolej fiyatları. İSTEK istek koleji, istek vakfı, yeditepe üniversitesi, uzmanlar, uğur, doğa, bahçeşehir, bilge, sınav, birey, mektebim, öğretmen iş başvurusu, iş ilanları, eğitim sektöründe kariyer
İSTEK Okulları istekyalova.com
İSTEK Okulları istekyalova.com İSTEK Okulları istekyalova.com ATATÜRK KÖŞESİ Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK