Uzaktan Eğitim Sürecine Adaptasyon

Küresel Koronavirüs (Covid-19) salgını hayatın diğer alanlarında olduğu gibi eğitim alanını da derinden etkiledi. Dünyada hemen hemen tüm ülkeler virüsün yayılım hızını azaltmak için çocukların ve gençlerin eğitimine ara verdi.

İSTEK Okulları YALOVA 0226 811 58 28

İSTEK Okulları istekyalova.com

Uzaktan Eğitim Sürecine Adaptasyon


Küresel Koronavirüs (Covid-19) salgını hayatın diğer alanlarında olduğu gibi eğitim alanını da derinden etkiledi. Dünyada hemen hemen tüm ülkeler virüsün yayılım hızını azaltmak için hareketli nüfus olan çocukların ve gençlerin eğitimine ara verdi.

Uzaktan eğitim pandemi için bir avantaj ancak çocukların bu zamana kadar alışageldiği eğitim sisteminden çok farklı olduğu için birtakım şeylere dikkat etmek gerekiyor:

1. Evin okula dönüşmesi ve evin kendi tanımından çıkması çocuk için anlaşılması zor olabilir. Bunun geçici bir süreç olduğunu çocuğunuza hatırlatın.

2. Çocuklara neden uzaktan eğitim almaları gerektiğini yaş gelişimine uygun olarak açıklamak zihinlerini netleştirir.

3. Sabahları erken kalkma düzenini sürdürmeniz hem çocuğunuz hem sizin için yararlı olacaktır. Bunun için çocuğunuzun gece yatma saatini de düzenlemek faydalı olacaktır.

4. Uzaktan eğitim modelinin kendisini nasıl hissettirdiğini öğrenmek onlara da iyi gelecektir. İfade etmekte zorlanan çocuklar için duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için resim, dans, yazı gibi seçeneklerle onlara yardımcı olun. Bu sürecin sizin hayatınızdaki avantaj ve dezavantajlarından bahsedip iletişim geliştirmek açısından ona rol model olun.

5. Yeni düzenlerine hemen alışmakta zorluk yaşayan çocuklar olabilir. Onlara zaman tanıyın ve neye ihtiyaç duyduklarını sormaktan çekinmeyin. Uygulanması mümkün öneriler ise yerine getirmeye çalışın.

6. Her günün sonunda programa uymasını takip edip ödüllendirmek, hafta bitiminde ise birlikte hedeflere ulaşma durumunu gözden geçirmek, motivasyonunu canlı tutmasına yardımcı olur.

7. Çocuklar rutinlere ihtiyaç duyar. Bu nedenle, hafta içi hafta sonu rutinini bozmamaya özen gösterin. Hafta sonunda çocuğunuzun kendi başına ve aile bireyleriyle birlikte yapabileceği bu yeni düzene uygun, keyifli etkinlikler planlayın.

Derse Başlamadan Önce ve Ders Esnasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1. Derse hazırlanırken okula gitmeden önceki rutinlerini yapmalarını sağlayın. (Elini yüzünü yıkamak, kahvaltı yapmak, dişlerini fırçalamak, kıyafetlerini değiştirmek, ders materyallerini hazırlamak v.b)

2. Ders saatlerine göre gün içindeki zamanlarını programlayın; yarım saat ders, yarım saat okuma, bir saat dinlenme gibi. Böyle bir program yapmak çocuğun sınırlarını bilmesini sağlar ve sınırlar çocuklar için güven demektir. Bu programı yaparken mutlaka çocuğunuzun isteklerini ve görüşlerini almayı ihmal etmeyin.

3. Uzaktan eğitim süreci esnasından mümkün olduğunca sessiz bir ortam ve dersi rahatlıkla dinlemelerini sağlayacak fiziksel koşulları sağlayın.

4. Dikkatlerini dağıtacak her türlü uyarıcıyı ders masasından kaldırın. (Oyuncak, tv, yiyecek, içecek vb.)

5. Dersler başlamadan önce çocuğunuzu motive edecek cümleler kurun.

6. Dersler bittikten sonra dinlenmeleri için zaman tanıyın.

7. Ebeveynler olarak sınırları ve disiplini sağlayın. Uzaktan eğitim süreci devam ederken ‘’çok sıkıldım, çizgi film açalım’’ gibi şeyler söyleyebilirler ancak hakları olduğu kadar sorumlulukları olduğunu da hatırlatın ve neden o anda istediği şeylere izin vermediğinizi anlatın.

8. Ders aralarında gözlerini dinlendirmelerini önerin.

9. Ders aralarında kalkıp hareket etmesine, kısa bir oyun oynamasına, dans etmesine izin verin. Çocuğunuzun motivasyonunu arttırmada etkili olacaktır.

Doküman
auto keywords oracle data source Kolej, özel okul, kıyafet, servis ücretleri. Kolej fiyatları. İSTEK istek koleji, istek vakfı, yeditepe üniversitesi, uzmanlar, uğur, doğa, bahçeşehir, bilge, sınav, birey, mektebim, öğretmen iş başvurusu, iş ilanları, eğitim sektöründe kariyer
İSTEK Okulları istekyalova.com
İSTEK Okulları istekyalova.com İSTEK Okulları istekyalova.com ATATÜRK KÖŞESİ Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK